HungarianStew.hu Ahol a hírek kezdődnek

Nem javítják a kátyúkat. Kevés rá a pénz? Megkérdezettek szerint az utak szörnyűbbek, mint a valóság showk. Arra, hogy van pénz?


Ukrajna 378,22 millió dollár előleget utalt át a decemberi földgáz-szállítások ellenében - közölte szombaton a Gazprom szóvivője.
Az ukrán állami Naftohaz energiaipari vállalat pénteken jelentette be a decemberi gázszállítások ellenértékének az átutalását. Szombaton a Gazprom megerősítette az összeg kifizetését. Az előleg átutalása lehetővé teszi, hogy a Gazprom az idén június óta első alkalommal - amikor a kifizetetlen számlákra hivatkozva leállította a gázszállítást Ukrajnának - ismét megkezdje a szállításokat. A felek között októberben létrejött megállapodás értelmében a szállítások az átutalás beérkezését követően 48 órán belül kezdődnek meg.A Naftohaz nem közölte mennyi gázt szándékozik vásárolni a Gazpromtól, az energiaipari miniszter egy korábbi nyilatkozata alapján azonban mintegy egymilliárd köbméterről lehet szó. Az oroszországi médiában szombaton megjelent értesülések szerint is egymilliárd köbméterre teszik a vásárolt mennyiséget.


Ha Vida Ildikó, a NAV elnöke nem pereli be André Goodfriendet, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivőjét, Orbán Viktor miniszterelnök leváltja őt az adóhatóság éléről. A kormányfő ezt az Országgyűlésben közölte, felszólítva egyben az amerikai ügyvivőt, hogy ne bújjon a diplomáciai mentesség mögé.


A rezsicsökkentés miatt elapadtak a bevételek, és június végén hét megyében is leállhat a kéményseprés. Az önkormányzatok legfeljebb csak a saját cégeiket segítik ki, Budapest például bőkezű, az idén több mint egymilliárd forinttal egészítette ki a Főkétüsz megcsappant bevételeit. A kéményseprőket felügyelő hatóság szerint senki nem marad ellátás nélkül.Tönkremennek a kéményseprést végző cégek, ha az önkormányzat nem nyújt a rezsicsökkentés hatását ellensúlyozó támogatást nekik – mondta az Origónak Vidra Zoltán, a Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestületének elnöke. Az önkormányzatok legfeljebb a saját cégeiknek nyújtanak kompenzációt, ha magáncég látja el a szolgáltatást, akkor az nem kap támogatást.Vidra cége, a Jász-Nagykun-Szolnok megyét ellátó Fűtéstechnikai Vállalkozó Kft. nem kap kompenzációt. A vállalat bevételei 44 százalékkal csökkentek 2012-hez képest, ezért nem lehet tovább fenntartani a szolgáltatást – mondta az ügyvezető. A vállalkozó megjegyezte: a fővárosi Főkétüsz például azért tud a rezsicsökkentés ellenére is működni, mert az idén több mint egymilliárd forint támogatást kapott a fővárostól.A privát kéményseprő-szolgáltatók Vidra szerint felélték már minden tartalékukat. Négy magáncég dobná be hamarosan a törülközőt, ezért hét megyében – Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest és Somogy – megyében június 30-tól leállhat a kéményseprés.A támogatás tényét és az összeget a Főkétüsznél meg is erősítették, a kompenzáció pontos összege 2014-re 1 milliárd 26 millió forint. A tavalyi évre a Főkétüsz 540 millió forint támogatást kapott. A Főkétüsz ügyvezetője a fővárosnak írt, tavaly decemberi keltezésű levelében úgy fogalmazott: „Az idei év 466 milliós vesztesége a rezsicsökkentés féléves hatását mutatja csak. Változatlan gazdasági környezettel számolva a 2014. évi díjkompenzációs igény 1,149 millió forint lesz”. Ettől nem is maradt el sokkal a végül megszavazott összeg.A június 30-ával a szolgáltatásukat befejezni tervező kéményseprő cégek persze nem ennyire szerencsések, hogy írnak egy levelet, és jön a támogatás. A Fűtéstechnikát vezető vállalkozó elmondta: folyamatosak voltak az egyeztetések az önkormányzattal, még egy munkacsoport is alakult annak kiszámítására, mekkora kompenzációt fizessen a helyhatóság.A szolnoki polgármester, Vidra szerint, annak a híve volt, hogy az önkormányzat csak Szolnok közigazgatási határain belüli kémények után fizessen kompenzációt, bár egy új jogszabály alapján – mint az Origo egy megyei önkormányzat aljegyzőjéről megtudta – a kéményseprőnek a megyei jogú várossal kell szerződést kötnie, a megye összes településének ellátására. A polgármester arra kérte a megye településeinek polgármestereit, hogy a települések is járuljanak hozzá a kéményseprő cég kompenzációjához, ők persze nem hajlottak erre, mivel nincs ilyen törvényi kötelezettségük. Végül azonban – mondta Vidra – a szolnoki kémények után járó kompenzáció sem került fel a szolnoki közgyűlés napirendjére